Ekonomi

Ticaret Bakanlığı’ndan ‘Yerli üreticinin yanındayız’ mesajı

ANKARA (İGFA) –Ticaret Bakanlığı, yerli üretimi ve istihdamı artırmaya yönelik politikaları aktif olarak uygulamaya devam ediyor.

Türkiye’nin, haksız uygulamalara ve ithalattan kaynaklanan tehditlere karşı ticaret politikası ve savunma araçlarıyla yerli üreticimizi koruyan ülkeler arasında yer aldığına işaret edilen açıklamada, ithalatın yüzde 88’inin hammadde ve yatırım mallarından oluştuğu vurgulandı.

Bu kapsamda anti-damping tedbirleri çerçevesinde Dünya Ticaret Örgütü kurallarına uygun olarak 1995 yılından bu yana toplam 204 adet tedbir alınmıştır.

“Şu anda ülkemizde 126 adet anti-damping ve anti-sübvansiyon tedbiri yürürlükte. 2022 yılında ithalatımızın 4 milyar doları tedbire tabi olup, şu anda 11 ülke menşeli 12 küme eserde incelemelerimiz devam ediyor. 9 koruma tedbiri yürürlükte olup, bu tedbirler 2022 yılında yürürlüğe girmiştir. 2018 yılında yaklaşık 800 milyon dolarlık ithalatı etkileyerek ülkemizdeki istihdam ve üretimin artırılmasına öncelik verilmektedir. Ticaret, ülkemiz ve ihracatçılarımızın hakları, ülkemiz menşeli eserlere karşı diğer ülkeler tarafından yürütülen ticaret politikası savunma araçlarının soruşturmalarında ilgili ülke makamları tarafından korunmaktadır. büyümenin göstergeleri olan ihracat, ithalat, üretim ve istihdam düzeyinde üretime dayalı ithalat uygulamamız ile ülke ekonomisinin büyümesine, gelişmesine ve sosyal refahına öncelik verilmektedir.”

sarkislahaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu