Haber

Almanya Savunma Bakanlığı’nın F35 sıkıntısı

Savunma harcamaları için 100 milyar avroluk özel kaynak ayıran Almanya’nın F35 savaş uçağı satın almakta zorlandığı iddia edildi.

Bild gazetesinin Savunma Bakanlığı’ndan Federal Meclis Bütçe Komisyonu’na gönderdiği belgeye dayandırdığı haberde, 9,9 milyar avro değerindeki uçak alımında gecikmeler ve ek maliyetler olabileceği belirtildi.

Belgede, uçuş operasyonları için ulusal sertifikasyonun zamanında alınamaması riskinin bulunduğu ve uçuş operasyonlarının ancak kısıtlamalar altında başlayabileceği belirtildi.

Haberde, Alman Silahlı Kuvvetleri’ne bağlı Bundeswehr’in Büchel kasabasındaki askeri havalimanını 2026 yılına kadar F-35 jetleri için zamanında dönüştürüp dönüştüremeyeceğinin net olmadığı belirtildi.

Haberde bu durumun Alman milletvekillerini kızdırdığı vurgulandı.

Savunma Bakanı Christiane Lambrecht ile birlikte Sosyal Demokrat Parti’de (SPD) siyasetçi olan Andreas Schwarz yaptığı açıklamada, “Meclisin sorunları yeni öğreniyor olması kabul edilemez. Bakanlıktan kapsamlı bir açıklama bekliyorum. riskleri nasıl kontrol etmeyi planladığı konusunda. Burada sadece sorumluluktan kurtulmaya çalışıyorlar.” Bakanlığın tutumunu eleştirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu