Haber

‘İran’da bir haftada 72, toplam 416 gösterici öldürüldü’

İran’da “ahlak polisi” olarak bilinen İrşad devriyelerinin 22 yaşındaki Mahsa Jina Amini’yi azapla katletmesinin akabinde başlayan protestolarda kolluk şiddetinin dozu her geçen gün artıyor.

Norveç merkezli İran İnsan Hakları Örgütü (IHR), şovlar sırasında öldürülenlerin sayısının 416’ya yükseldiğini açıkladı.

Euronews’in IHR raporundan aktardığı bilgilere nazaran, son bir haftada katledilen hareketçilerin sayısı ise 72 oldu.

Ülkedeki 31 eyaletten 25’ine dair verilerin yer aldığı raporda, en fazla can kaybının Sünnilerin yoğunlukta olduğu Sistan-Beluçistan eyaletinde yaşandığı belirtildi.

Raporda, Sistan-Beluçistan eyaletinde 126, Kürdistan eyaletinde 48, Batı Azerbaycan’da 45, Tahran’da 40, Mazenderan’da 35, Gilan 24, Kirmanşah’ta 23, Elborz’da 15, İsfahan’da 11, Huzistan’da 10, Rezevi Horasan’da 5, Zencan ve Doğu Azerbaycan’da 4’er, Merkezi, Kazvin, Hemedan ve Loristan’da 3’er, Kohgiluye-Buyer Ahmed, Erdebil, İylam, Buşehr, Fars ve Hürmüzgan’da 2’şer, Simnan ve Kirman’da da birer göstericinin öldürüldüğü bilgisi yer aldı. Hayatını kaybeden göstericilerden 51’inin 18 yaş altı olduğu ifade edildi.

İranlı yetkililer ise bu kişilerin güvenlik güçleri tarafından değil, “provokatörler” tarafından öldürüldüğünü savunuyor.

İran medyasına yansıyan haberlere göre, gösteriler sırasında 50’den fazla güvenlik vazifelisi de öldü. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu