Ekonomi

Biden, Senato’nun ‘Amerika’yı Satın Al’ muafiyetini talep eden elektrikli araç iptal etme girişimini engelleyecek

ABD Lideri Joe Biden, Senato Cumhuriyetçilerinin kendi yönetiminin aldığı bir kararı iptal etme girişimini veto etmeye hazırlanıyor. Beyaz Saray’dan yapılan açıklamaya göre söz konusu karar, devlet destekli elektrikli araç şarj istasyonlarına yönelik makul “Amerika’yı Satın Alın” gerekliliklerinden feragat etti.

Hükümetin satın alımlarında ABD yapımı malları seçmesini gerektiren “Amerika’yı Satın Al” programı, elektrikli araç (EV) şarj cihazları için bazı kurallardan feragat etti. Senato Cumhuriyetçi yasa tasarısı bu muafiyeti tersine çevirmeyi amaçlıyor ancak Beyaz Saray böyle bir hareketin hükümet tarafından finanse edilen elektrikli araç şarj cihazlarının yerli üretim ihtiyacını tamamen ortadan kaldıracağını savunuyor. Bu durumun yerli üretime ve Amerikan istihdamına zarar verebileceği belirtiliyor.

Başkanın tasarıyı veto etme kararı, Pazartesi günü Bear, Delaware’deki Amtrak bakım tesisinde düzenlenen bir etkinlik sırasında altyapıyla ilgili yaptığı açıklamaların ardından geldi. Bu, özellikle hızla büyüyen elektrikli araç sektöründe yerli üretimi teşvik etme ve Amerikalıların işlerini koruma konusundaki kararlılığının bir başka göstergesidir.

Olası bir vetoya rağmen tasarının Başkanlık masasına ulaşması için hem Senato hem de Temsilciler Meclisi’nden geçmesi gerekeceğinden tasarının geleceği bilinmiyor. Mevcut durumda Lider Biden yönetimi, gelişen elektrikli araç şarj endüstrisine yönelik bazı muafiyetlere rağmen “Amerika’yı Satın Alın” programını savunmaya devam ediyor.

EV şarj cihazları için bazı “Amerika’yı Satın Alın” gerekliliklerinden feragat etme kararı, ABD’de elektrikli araçların benimsenmesini teşvik etmeye yönelik daha geniş bir stratejinin parçası. Bu sadece şarj istasyonlarının inşasını değil, aynı zamanda küresel olarak rekabet edebilecek güçlü bir yerli sanayinin geliştirilmesini de içeriyor.

Biden yönetiminin bu hamlesi, yerli üretimi teşvik etmekle elektrikli araç gibi yeni segmentlerde inovasyonu teşvik etmek arasındaki hassas dengenin altını çiziyor. Amerika Birleşik Devletleri daha temiz, daha sürdürülebilir ulaşıma geçişle uğraşırken, bunun gibi kararlar Amerikan üretiminin ve elektrikli araçların manzarasını şekillendirmeye devam edecek.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zeka desteğiyle oluşturulmuş, tercüme edilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şartlar ve Koşullarımıza bakın.

haberdarica.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu